Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Petulla hikre me proshutë

Koha e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:

75 gr miell hikrre (hejde) 75 gr miell 1 lugë kafeje sheqer 1 lugë kafeje pluhur paste 1/2 luge kafeje sodë buke 1/4 lugë kafeje krip 1 vezë 300 ml dhallë 2 1/2 lugë gjellë vaj ulliri Disa gjethe të freskëta apo të thara të sherbelës 200 gr proshutë të zier, e prerë në copa të vogla për se gjati Sallatë e freskët për ta servuar

Përgatitja:

Opcion i lehtë dhe i shpejtë për mëngjes të vonshëm ose drekë të lehtë që servohet së bashku me saladë të freskët.

Hapi 1:

Në një enë të thellë përziej miellin, sheqerin, pluhurin e pastës, sodën e bukës dhe kripën.Shto vezën, dhallën, dhe 2 lugë vaj ulliri.

Hapi 2:

Nxeje tiganin Delimano® Ceramica për pallaqinka dhe hidh pak vaj ulliri në të. Zbraz dy lugë brumë me intervale në tigan dhe pjeke përreth 2 minuta në të dy anët

Author : Kujtim Z