Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Salcë me trangull, jogurt dhe gjethe mint

Koha e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:

Përbërësit:

• ¼ trangull

• 3 gjethe minti

• 2 lugë gjelle qepë të reja – të prera

• Lëvore e limonit

• Lëng i një limoni

• ¼ lugë e vogël kripë

• 1 gotë e plotë me jogurt të trashë

Përgatitja:

Trangulli është mjaft i pasur në kalcium, kalim, fosfor, si dhe vitamina A dhe C. Kaliumi i trangullit ndihmon në ruatjen normale të tensionit, ndërsa mineralet e tjera ndihmojnë për të patur thonj të fortë dhe flokë të shëndetshëm.Menta është një bimë që njihet që nga antikiteti për të mirat e shumanshme që i ofron shëndetit tonë. I përket familjes labiate, të llojit menta dhe është në forma të ndryshme. Ajo përmban ujë, fibra, proteina, shumë minerale (kalcium, kalium, magnez, fosfor, natrium), vitamina (të grupit A, B, C e D) dhe aminoacide. Ndër të tjera, nga esenca e vajit të mentës përftohet mentoli, një lloj alkooli që i duhet pjesës më të madhe të produkteve farmaceutike.

Author :