Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Receta për bebe deri në 12 muaj

Koha e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:
Përgatitja:
Pule me oriz dhe kajsi ½ gote oriz kaf 2 gota uje ¼ gote kajsi – e prere ne kuba te vegjel ose pure 1 gjoks pule pa kocka Pak xhenxhefil nqs. deshironi 1. Bashkoni gjithe perberesit ne nje tenxhere/tigan te thelle 2. Vere ne zjarr te mesem/ulet per 30 minuta ose sa orizi te zbutet, te leshoje arome 3. Merrni gjoksin e pules dhe priteni ne copa te vogla, hidheni ne tenxhere 4. Shtoni uje nqs. trazojeni vazhdimisht qe te mos ngjitet dhe shtoni uje ose qumesht nqs. duhet 5. Lereni ne zjarr edhe per 15 minuta Pasi te jete gatuar lereni te ftohet per 10 minuta. Mund ta ushqeni me luge si pure ose me gishta. Molle e shijshme per mengjes Ky ushqim i shijshem permban molle dhe drithera si “sallate” mengjesi. Nqs. femija eshte nen 12 muaj zevendesoni portokallin me pjeshke. Me shume preferohet pjeshka megjithate. 3 gota uje 1/4 luge caji kripe (mund ta hiqni) 3/4 gote oriz kaf te zier 3/4 gote bulgur (lloj drithi si gruri) 1 molle jeshile 1 molle e kuqe e embel 1 pjeshke 1 gote oshafe 1 gote kos te embel 1.) Ne nje tenxhere te madhe nxeh ujin. Shton oriz, ul nxehtesine, e mbulon me kapak dhe e le te zieje per 10 minuta (15 minuta per 8 muajmuaj +). Hiqeni nga zjarri dhe lereni menjane 2 minuta. Shtoni dritherat nderkohe qe ftohet. Kjo mund te behet gati me pare dhe te lihet ne ftohje. 2.) Perpara se ta sherbeni pergatisni frutat: prisni mollet dhe pjeshket ne copa pasi ti qeroni. Shtoni keto tek perzierja qe pergatitet. Perziejini me kosin. Sigurohuni qw jane te buta per t’I pertypur femija. Molle te pjekura me boronice te thate (rekomandohet per 9 muaj +) Perberja 2 molle te medha te qeruara priten ne copa te vogla 1 gote me boronica te thata 3/4 gote me cereale per femije 2 luge gjelle me shurup panje 2 luge gjelle gjalpe te shkrire krem kosi Zjen mollet me boronicat bashke, pastaj i shton cerealet dhe krem kosi Mango Tango (rekomanduar per 6 muaj +) Perberesit: 1 mango te pjekur 1 banana te pjekur 1 pjeshke te pjekur 1/2 gote me krem kosi I qeron frutat dhe i fut ne mixer, ushqehet ne forme pureje. Avokado – Pjeshke – Krem kosi (rekomandohet per 6-8 muaj +) 1/4 gote pure pjeshke 1/2 pure avokado 1/4 gote krem kosi Mund t’I shtoni drithera per 8-9 muajmuaj + A wee dash of vanilla Bashkoni perbersit ne nje mikser. Per shkak te avokados mund te duhet ushqimi me luge. Perpiquni qe femija te ushqehet vete. Molle te sperkatura me djathe fshati (rekomandohet per 8 muaj +) 1/2 gote pure molle 1/4 gote djathe fshati nje sperkatje kanelle nje sperkatje drithera Bashkoni perbersit ne nje mikser. Femija mund ta haje edhe vete me dore. Pure tropikale patate (rekomandohet per 6 muaj +) 1 gote pure patatae e embel 1/4 gote pure banane 1/4 gote pure mango Bashkoni perbersit ne nje mikser. Femija mund ta haje edhe vete me dore. Karote me krem (rekomandohet per 8 muaj +) Meqenese permban te verdhe veze duhet ta kini provuar vezen fillimisht te femija. 2 gota tershere e gatuar 1 gote pure karote (mund te shtoni ½ gote pure banane ose pjeshke) 3-4 e verdhe veze (mjaftueshem per te mbuluar perberjen e miksuar) 1/2 luge caji vanilje ereza sipas deshires: kanelle, arremyshk, xhinxhifil Perdorni nje tas keku te vogel lyejeni me pak vaj ulliri. Hidhni tersheren e gatuar pastaj purene e karrotes. Rrahni te verdhen e vezes dhe shperndajeni siper. Piqeni ne 180 grade per 15 minuta derisa te jete pjekur veza. Lereni te ftohet dhe priteni ne kuba te vegjel per ushqim. Ngroheni nqs deshironi. Lyejeni me kos dhe sperkateni me erza nqs deshironi. Puding i shpejte me banane dhe oriz (rekomandohet per 8 muaj +) 1 gote oriz kaf i gatuar 1/2 banane pure 1/2 gote krem kosi 1/2 luge caji vanilje kanelle ose xhinxhifil Bashkoni perberesit dhe i ngrohni pak ne nje tenxhere te vogel. Trazojini vazhdimisht. Vendoseni pudingun e ngrohte ne nje mikser dhe perziejeni sa ta shikoni te arsyeshme. Petulla te shpejta (9 muaj +) ¼ gote Karrota te grira ¼ gote Kungull te njome te grire Djathe fshati te grire Perziejeni ne mikser. Mund te ushqejeni bashke me supe kosi mengjesi (si me poshte) Supe kosi mengjesi (7-8 muaj +) 1/2 gote me krem kosi banane pure pure pjeshke pure mango Bashkoni gjithe perbersit dhe ushqejeni femijen

Author : K.Z