Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Reçel me mollë dhe mango recetë nga Delimano( 4 kavanozë nga 500 ml)

Koha e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:
• 3 mango të qëruara (rreth 1 kg) • 2 lugë gjelle vaj luledielli • 2 qepë të copëtuara • Xhenxhefil i qëruar dhe i prerë në rriska • 10 kokrra kardamon • 1 shkop kanellë • Gjysmë luge fara qimnon • Gjysmë lugë fara koriandër, të copëtuara lehtësisht • ¼ lugë fara të qepës së zezë • Gjysmë lufe pluhur shafrani • 500 gr molla, të qëruara dhe të grira • 1 spec i kuq, pa fara dhe i prerë mirë • 375 ml uthull ose uthull e verës së bardhë • 400 gr sheqer kafe
Përgatitja:
1. Nxjerrni frutin e mangos nga lëvorja dhe copëtojeni atë në pjesë të vogla 2. Shtypeni funksionin STEW dhe shtoni vajin e lulediellit në Pressure King Pro 3. Shtoni qepët dhe skuqini deri sa të zbuten – pa e vendosur kapakun. 4. Përziej brenda edhe xhenxhefilin deri sa qepët të bëhen të arta. 5. Shto erëzat, përveç shafranit dhe skuqi të gjitha së bashku për 1 minutë. 6. Shto shafranin, pastaj mollët, mangot dhe specin, dhe shto 500 ml ujë. 7. Shtyp CANCEL 8. Mbyll kapakun dhe valvulën për lirimin e presionit, shtyp funksionin STEW dhe cakto kohën në 12 minuta. 9. Lagoje kapakun, shto uthullën dhe sheqerin. 10. Shtyp funksionin STEW. Perziej deri sa përbërja të jetë e butë 11. Vendoseni në kavanoz. 12. Ndiqeni procedurën e ruajtjes nën presion në udhëzimet për përdorim.

Author : K.Z