Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Mus me çokollatë

Koha e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:

170 gr çokollatë për zierje, të copëtuar 60 ml kafe 170 gr gjalpë, të prerë në kube të vogla 4 vezë, e ndanë të verdhën nga e bardha 170 gr + 1 lugë gjellë sheqer 30 ml Rum 1 lugë gjelle ujë Pak kripë

Përgatitja:

Mus me çokollatë i jashtëzakonshëm që do të le një shije mahintëse në gojën tuaj.

Step 1:

Delimano® Ceramica Tenxheren e thellë mbushe me ujë dhe vloje, mbi tenxheren me ujë të vluar veje Delimano® Ceramica Tiganin (20 cm). Në këtë tigan shkrije çokollatën bashkë me kafen. Largoje tiganin nga tenxherja.

Step 2:

Mbi të njëjtën tenxhere me ujë të vluar, vejë një enë të thellë dhe hidh të kuqtë e vesë, shto 170 gr sheqer, rumin dhe ujin dhe rrihi përreth 3 minutash, derisa të shkumojë. Largoje enën e vezëve nga zjarri dhe veje mbi një enë të mbushur me ujë shumë të ftohtë (mundësisht me akull) dhe vazhdo ti rrahësh derisa kjo masë është e ftohtë dhe e dendur.

Step 3:

Në një enë tjetër të thellë, rrah të bardhat e vezëve me pak krip dhe një lugë sheqer derisa të bëhet masë e dendur. Përzieje një të tretën e kësaj mase me çokollatën e shkrirë që ta zbus atë, dhe më pas edhe pjesën tjetër. Zbraze këtë masë në gota dhe veje në frigorifer, në një kohë prej dy orësh.

Author : K.Z