Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Mish Qengji – Në mënyrë Greke

Koha e pregatitjes:

Më shumë se 1 orë

Koha totale:

Më shumë se 1 orë

Përbërësit:

2 ½ lugë gjelle vaj ulliri 2 thelpinj hudhre, të grirë 1 lugë kafeje origano 1/4 lugë kafeje pimento, të bluar 1 kg mish qengji (tul), 2 cm të trasha 500 gr spinaq të ri 125 ml jogurt të yndyrshëm 1 tufë kopër të freskët, të grirë 1/2 lugë gjelle lëngë limoni

Përgatitja:
  1. Nxeje Tiganin Delimano® Ceramica (senzori i temperaturës në dorezë do shndërrohet në të kuqe). Përziej në një enë 1 ½ lugë gjelle vaj ulliri, hudhrën, origanon, kanellën, pimenton, krip dhe piper të zi.
  2. Kalo copat e mishit të qengjit nëpër këtë masë në mënyrë që të ngjyhen mirë, e më pas fërgoi ato në tigan për 3 minuta në secilën anë. Veje mbi zjarr Tenxheren e thellë Delimano® Ceramica, (senzori i temperaturës në dorezë do shndërrohet në të kuqe).
  3. Hidh shumë pak vaj në të dhe shto spinaqin, duke e përzier derisa spinaqi zbuten dhe uji që lëshon spinaqi është avulluar. Hidh pak krip. Kulloje mirë dhe shto jogurtin, kopërin, dhe lëngun e limonit.

Më pas vëri në zjarr të zihen në temperaturë mesatare duke pas kujdes që të mos valojnë.

Ju bëftë mirë!

Author : Delimano