Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Antarësohu në

Smoothie me dardhë dhe rukola

Koha e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:

Përbërësit:

• 1 dardhë – pa bisht dhe fara

• ¼ e gotës rukola

• 1 lugë e vogël arrë pishe

• 1/8 lugë e vogël arrë myshk

• 2 lugë të vogla mjaltë

• ½ filxhan qumësht bajamesh

• 2 kube akulli

Përgatitja:

Arsyeja pse një lëng me dardha dhe rukola është shumë i shëndetshëm për trupin tonë është sepse dardha përmban një burim të madh vitaminash dhe kripërash minerale. Dardha nuk përmban substanca që shkaktojnë alergji, prandaj rekomandohet si ushqim për foshnjat dhe për personat alergjikë. Në anën tjetër rukola është një bimë që ndihmon në uljen e kolesterolit dhe në ruajtjen e nivelit të sheqerit nën kontroll. Rukola është bimë e njohur për vetitë shëruese, krahas së cilës qëndrojnë edhe brokoli dhe lakra. Prandaj kombinimi i dardhës me rukolën në Nutribullet bën një lëng me shumë vlera ushqyese per organizmin.

Author :